7 Tonik Metodu - Küb On The Blog ♥

7 Tonik Metodu

Ekim 09, 2018


Konu kozmetik ve bakım olunca bildiğimiz gibi sık sık yeni metodlar, yeni akımlar ortaya çıkıyor. Dilimize 7 Tonik metodu olarak geçen 7 Skin metodu da, özellikle Koreliler tarafından uzun zamandır kullanılan ve ışıl ışıl parlayan ciltlerinin alametifarikası olduğu söylenen, son zamanlarda yerli youtuber ve bloggerler tarafından da bahsi geçmeye başlanan bir cilt bakım yöntemi. 

Blogumda da sık sık bahsettiğim gibi ben Korelilerin cilt bakım yöntemleri ve ürünlerine büyük sempati besliyor ve imkan buldukça denemeye çalışıyorum.

Daha önce uzun süreli olarak denediğim ve çok memnun olduğum yine Korelilerin rutininde yer alan çift aşamalı temizleme yöntemi ve jade roller aletinden oldukça memnun olduğum için 7 Tonik yöntemini de heyecanla denemek istedim ve bir aydan fazla bir süredir düzenli olarak uyguluyorum.

Nedir bu 7 Tonik?

Cilt makyajdan arındırıldıktan ve kullanılıyorsa asitli ürünler kullandıktan sonra, cilt bakımının tonik adımında, nem vermek üzere tasarlanmış bir toniğin cilde 7 kez ardarda yedirilmesi ile cildi neme doyurmayı amaçlayan bir yöntem 7 kez tonikleme yöntemi.
Kullanılan toniğin tamamen nem vermek üzere tasarlanmış olması, alkol-asit içermemesi mümkünse doğala yakın içerik listesine sahip olması ise dikkat edilmesi gereken başlıca kurallardan biri.

Nasıl uygulanıyor?

Uygulanması ise biraz zahmetli ve zaman alan bir yöntem açıkçası;
İlk kat dilenirse pamukla cilde yedirildikten sonra temiz avuçlara dökülen birkaç damla toniğin kompres hareketler ile cilde yedirilmesi ve bu işlemin ardarda tekrar edilmesi gerekiyor. İlk aşamadan sonra uygulanan toniği avuç içleri ile yedirmek önemli, pamukla defalarca uygulayarak cildimizin daha çok aşınmasını istemeyiz. Her uygulama arasında da cildin bir önceki adımda uygulanan toniği emecek kadar beklendiğinden emin olmak gerekiyor. Tonikleme yöntemi bittikten sonra istenirse geri kalan cilt bakım rutinine devam edilebiliyor. Bir de üzerine nemi hapseden bir nemlendirici ya da serum kullanılırsa neme doymuş, sağlıkla ışıldayan bir cilt vaat ediyor.

7 Tonik denmiş ancak kimisi 3, kimisi 5 kez uyguluyor bu yöntemi. Cildin durumu ve ihtiyacına göre değişebilen bir yöntem bu. Benim cildimin dönemsel olarak normalden fazla kuruduğu zamanlar olabiliyor, bu gibi zamanlarda 7 kere, daha az nemsiz hissettiğim zamanlarda ise 3 ya da 5'er kere tonikledim cildimi.

İşe yarıyor mu, cildimdeki etkileri neler oldu?

Ben düzenli olarak uyguladığım bu yöntemin işe yaradığını düşünüyorum.

 • Özellikle cildimdeki  dehidrasyonu hissettiğim dönemlerde kurak ve çorak toprak hissiyatını oldukça azalttı. 
 • Nemlendirici ve serumdan tek başına aldığım etkiyi fazlasıyla arttırdı, "bouncy" denen o dolgun cilt hissini yüzüme dokunduğumda alabildim. 
 • Sabahları üçer kez tonik uyguladıktan sonra yaptığım ten makyajı cildime gerçekten daha önce hiç olmadığı kadar güzel oturdu, burun kenarları ve yanaklarımdaki kuruluklardan eser kalmadı. Fondoteni kendi cildimmiş gibi gösterdi.
 • Cildimde makyajsızken dahi içeriden gelen bir ışıltı oldu, etrafımdaki insanlar ne yaptın diye sordular.
Gel gelelim, bu kadar güzel etkisine nazaran benim düzenle devam edebileceğim bir yöntem değil açıkçası. Cilt bakımında deneysel davranmayı sevdiğim ve blogumda da etkilerini yazmak istediğim için bir dönem düzenli olarak bu yöntemi denedim ancak bunu bir rutine dönüştürebilmek için ne zamanım ne de toniğe ayıracağım bütçem yetmez. Temiz içerikle ve uygun fiyatlı bir tonik bulmak da bu kadar zorken.. 

Ben bu yöntem için Moshos Garden markasının Grande Shooting Toner'ini kullandım, bu kategorideki en popüler ürünler ise Klairs'in Supple Preparation Toner'ı ve Missha'nın First Treatment Essence'i imiş.

Ancak yine de güzel etkilerini deneyimleyerek görebildiğim için özel günlerden birkaç gün öncesinde bu yöntem ile cildimi o güne hazırlamayı düşünebilirim. Böylesi hem zamansal hem de ürün ömrü açısından bakıldığında çok daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bir absürd yöntem deneme maceram daha böyle sonlandı, siz daha önce bu yöntemi duymuş ya da denemiş miydiniz? Ne düşünüyorsunuz, sizce mantıklı mı yoksa zaman ve ürün israfı mı?Bunları da beğenebilirsin.

12 yorum

 1. Gül suyunu tonik olarak kullanıyorum. Acaba gül suyu ile bu 7 işlemi uygulasam olur mu? “Gül suyu doğal derler ya”

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence cilt tipiniz kuru ise gayet uygun olabilir ancak yağlı, karma ve sivilceye yatkın ciltlerin gül suyuna bir yerden sonra tepki verdiğini okuyorum sık sık. Ben kullanamıyorum bu yüzden. Eğer cildiniz bu zamana kadar herhangi bir reaksiyon göstermedi ise bence deneyebilirsiniz :)

   Sil
 2. Kübra'cım 7 Skin metodunu daha önce duymuştum ama bu kadar detaylı yazısını okumamıştım. Güzel bilgiler edindim yine ^_^ Açıkçası cildimi her akşam 7 kere toniklemek -ve aralarda da beklemek- bana da biraz zahmetli geldi ama senin yorumlarından da anladığım gibi bir fark yaratacağını düşünüyorum ben de. Özellikle kışın cildimin çok nemsiz kaldığı zamanlarda bir süre bu yöntemi deneyebilirim ama özel günlerden birkaç gün önce başlayıp cildi hazırlamak daha mantıklı geldi bana da :) Benim severek kullandığım Caudalie nemlendirici tonik de bu iş için uygun olur diye düşünüyorum. O da aklında olsun ^_^ Bütçe kısmında da çok haklısın maalesef, fiyatların her gün arttığı bu dönemde cilt bakım ürünlerini gıdım gıdım kullanmak gerekirken 7 kere toniklemek biraz maliyetli olabilir :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fulya'cığım Sana bir şeyler katabildiysem ne mutlu bana ♥
   Bence de bu yöntemi özel günlere cildini hazırlamak için kullanmak en mantıklı olanı. Caudalie toniğini yazından görüp çok merak etmiştim, elimdekiler bittiğinde muhakkak denemek istiyorum.

   Evet, şu dönemde her şeyden önce bütçe geliyor ne yazık ki. Ellerindeki ürünleri hunharca kullanan yabancı youtuber ve bloggerları izlenip hasetleniyorum :p

   Sil
 3. Ah denemez olur muyum! Ama tamamen seninle aynı nedenlerden dolayı sürdüremedim bu yöntemi. Fakat gerçekten insanın cildini çok güzel nemlendiriyor ve dolgun dolgun yapıyor. Ben de arada, cildim ihtiyaç duyduğunda yapıyorum, o şekilde de işe yarıyor bence :) Çok seviler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de, dönemsel ihtiyaca yönelik bu yöntemi kullanmak çok daha mantıklı. Düzenli olana ne ömür yeter ne sabır ne de bütçe :p

   Çok sevgiler♥

   Sil
 4. 2+2 4 aşamada cılt temızlıgı mi ne onu denedim çok rahatlattı cildimi onu sevmiştim yine kore yöntemi ama bu tonik olayına çok güvenemedim cildim hassas yorulabilir kanımca.Ben denemeyi düşünmem hem maddi açıdan hemde zaman açısından bir kayıp :D

  :-*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bir dönem ben de denedim 2+2+4 metodunu, onu da severek denemiştim ancak bu yöntemde olduğu gibi onda da rutine bindikten sonra insanı yoruyor :D

   Hassas cildinize pek iyi gelmeyebilir belki de doğru, bana denediğim süre boyunca iyi geldi ancak gerçekten zamandan da üründen de oldukça yiyen bir yöntem :)

   Sil
 5. I love your blog! It is so interesting and awesome!

  I want to offer you the mutual support of blogs :) Maybe you want to follow me through the GFC?
  Just let me know on my blog, and I will follow back!

  Have a nice day!


  xoxo, Nastya

  MY BLOG NASTYA DEUTSCH
  INSTAGRAM

  YanıtlaSil
 6. What a wonderful post, dear! Great photos!
  Hugs ♥

  YanıtlaSil

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe