Asit Dosyası #1 Cilt Bakımında Kullanılan Asitler; Aha & Bha - Küb On The Blog ♥

Asit Dosyası #1 Cilt Bakımında Kullanılan Asitler; Aha & Bha

Kasım 30, 2018


Asitler hakkında hiç bilgi sahibi olmadığım dönemlerde insanların cilt bakımında asit kullandıklarını duyunca şok olduğumu hatırlıyorum. Asit sonuçta, kaçınılması gereken bir şey gibi geliyordu. Sonra sık sık duymaya başlayınca merakım arttı ve bir "bakım yöntemleri canavarı" olarak araştırmaya koyuldum. Araştırmamı yapıp asit kullanımı aklıma yattığı dönemden bu güne de -ki yaklaşık 1.buçuk yıl ediyor- düzenli olarak düşük oranlı asitli ürünler kullanıyorum ve son derece memnunum.

Kullanmaktan çok memnun olduğum asitlere ise blogumda yer vermesem olmazdı. Ben "asit" kelimesinin göz korkutuculuğunu da göz önünde bulundurarak asitleri en basit ve anlaşılır yönü ile anlatmaya çalışacağım.

Cilt bakımında kullanılan asitler doğada bulunan ürünlerden, genelde meyvelerden ya da ağaç köklerinden/kabuklarından elde ediliyorlar.

Tüm asit gruplarının farklı çalışma prensipleri olmakla beraber genel bir çerçevede bakarsak asiler; genellikle ölü hücreler, sivilceler, sivilce lekeleri ve geniş gözenek görünümü ile savaşmak için kullanılıyorlar ve yine cildi nemlendiren, yaşlanma karşıtı olan asitler de mevcut. Asitler düzenli kullanımda, tanecikli peelinglere kıyasla çok daha nazik ve daha efektif bir şekilde ölü deriyi temizliyorlar. 

Aslında çokça asit türü var ancak cildimize en uygun yapıda olan ve cilt bakımında kullanımı önerilen asitler; Aha(Alfa Hidroksi Asit), Bha(Beta Hidroksi Asit), PHA(Poli Hidroksi Asit), Hyalüronik Asit, Askorbik Asit, Azelaik Asit ve Retinoik Asit. Bu grupların her biri farklı işlevleri yerine getirmek için kullanılıyor. Biz bugünkü yazımızda Hidroksi asitlerin Aha ve Bha gruplarından bahsedeceğiz. Bir sonraki yazımda da Hyalüronik ve Azelaik Asitlerden bahsetmek istiyorum.


AHA yani Alfa Hidroksi Asitler; Çok küçük moleküllere sahip olduklarından cildin alt katmanlarına kadar ulaşabiliyorlar. Bu yüzden de onlara Alfa deniyor. Suda çözülüyorlar. Cildin daha alt katmanlarına etki ettiğinden yerleşmiş lekelerin çözümü için kullanımı öneriliyor. Aynı zamanda cilt bariyerini güçlendirdiği, kolajen üretimini hızlandırdığı ve ciltteki renk eşitsizliklere iyi geldiği de söyleniyor. 
En popüler Aha'ler moleküler boyut sırasına göre küçükten büyüğe; Glikolik Asit, Laktik Asit, Malik Asit ve Mandelik Asitler. Daha büyük moleküler boyuta sahip olan asitler daha üst tabakaya, daha küçükler ise daha alt tabakaya kadar girebiliyorlar. Eğer asitleri yeni kullanmaya başlayacaksak, daha büyük molekülere sahip olan asitlerden başlayıp  cildimiz alıştıkça daha küçük olanlara geçebiliriz. (Mandelikten başlayıp glikoliğe gibi..)
Aha'lerin etkili olabilmesi için bir ürün içeriğindeki oranının %2 ile %10 oranında olması gerekiyor.  Daha fazla oranlarda kullanımı hassasiyete sebep olacaktır. Yine düşük oranlardan başlayıp cilt alıştıkça yüksek oranlara geçmek uygun olacaktır.
Aha'ler ilk uygulandığında ciltte hafif batma, kaşıntı yapabiliyorlar. Cilt alıştıkça bu durum zamanla azalıyor. Ancak dayanılmayacak kadar batma hissi oluşursa cildi suyla yıkayıp birkaç gün sonra tekrar deneyerek cilt reaksiyonu gözlemlenebilir.


BHA, Beta Hidroksi Asitler; Bha yani bilinen adı ile Salisilik Asit yağda çözülebilen bir asittir, söğüt ağacından elde ediliyor, yağlı ve akneli ciltlere öneriliyor. Derinin alt katmanlarına kadar inmeyip daha çok üst katmanlarında işini yapan bir asit bu. Bu yüzden "Beta" deniliyor. 
Özellikle siyah nokta problemlerinin ve aknelerin çözümünde oldukça işlevsel olabilen bir asit çeşidi. Gözeneklerde biriken yağları temizleyebiliyor. Düzenli Bha kullanan ciltlerde komedonların gözle görülür şekilde azaldığı gözlemlenebiliyor.
Bha'ların etkili olabilmesi için ürünlerde %2 ve %4 oranında bulunması gerekiyor. Aha'ler kadar olmasa da ilk zamanlarda batma-yanma gibi etkileri olabilir. Cilt reaksiyonunu takip ederek ve alıştırarak kullanmakta fayda var.

Asit kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar; 
- Asitler ile cildimiz düzenli olarak soyulduğundan ona daha iyi bakmalıyız. Düzenli güneş kremi kullanımı atlanmamalı. Kış mevsiminde de, güneşsiz havalarda da güneş kremimizi kullanmamız gerekiyor.
- Yazın asit kullanımı çok tavsiye edilmiyor.
- Asitlerin oranına dikkat edilmesi gerekiyor. İlk dönemlerde düşük oranlardan başlayıp cildin tepkisine göre, gerekiyorsa oranı yükseltebiliriz.
- İğneli epilasyon yaptırıyorsak asitlerden uzak kalmamız faydamıza olacaktır.
- Atopik, çok hassas bir cilde sahipsek bir dermatoloğa danışarak asit kullanımı hakkında tavsiyesini rica edebiliriz.
- Aynı ürünün formülasyonunda yoksa, Aha ve Bha asitleri aynı anda, aynı rutinde kullanmak tehlikeli olabilir. Dönüşümlü kullanabiliriz.
- Asitler hemen sonuç vermez, sonuçlarını gözlemlemeye başlamanız için düzenli kullanım gerektirir. İlk etkiler 2. ayın ardından kendini ufak ufak göstermeye başlayacaktır.

Asitleri cilt bakımına dahil etmek;
Daha önce asitli ürün kullanmadıysanız yine alıştırarak kullanmakta fayda var. Örneğin önce asitli bir yıkama jeli ya da tonik ile başlayıp zaman geçtikçe cilt bakımınıza diğer ürünleri de dahil etmeyi deneyebilirsiniz. Bu tamamen cildin vereceği reaksiyona göre şekil alacak bir rutin olduğundan net öneriler veremiyorum ne yazık ki..

Asitli ürünler;

Cildinizin ihtiyacına göre Cyrene, The Ordinary, Murad ürünlerini araştırabilirsiniz.. En popüler ürünler genelde bu markalardan çıkıyor. Yine Watsons'ta satılan Nip + Fab markasının ürünleri de Aha & Bha içeriklerine sahip... Justin Beauty ve Korendy sitelerinde çok popüler asitli ürünler var, özellikle Cosrx bu konuda bayağı ün yaptı.. Ben uygun fiyatçıyım derseniz Doa Kozemetik'te Aha ve Bha içeren iki ayrı tonik var. Hatta daha önce Aha içereni yorumlamıştım, buradan okuyabilirsiniz. Bha içereni de şimdi kullanıyorum, yakında blogda olacak..

Benim Aha ve Bha için söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.. Söylediğim gibi diğer asit türleri ile ilgili de bir şeyler yazmak istiyorum. Aslında son zamanlarda bu konularda tabii çok yazılıp çizildi ve hemen hemen aynı bilgilere sahip okuyucularım olacaktır. Ancak ben de blogumda yer vermek istedim..

Bu yazı, araştırmalarım ve bir buçuk senelik asitli ürün deneyimim ve kişisel deneyimlerim çerçevesinde oluşturulmuştur. Profosyonellik iddiası elbette bulunmamaktadır.

Ayrıca daha önce yazdığım farklı cilt bakım yöntemlerine göz atmak isterseniz bağlantılara tıklayabilirsiniz;Bunları da beğenebilirsin.

16 yorum

 1. Cok güzel bir yazi olmus lekeler icin denemek istiyorum ben de 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekür ederim Derya, umarım senin için yardımcı bilgiler içeren bir yazı olmuştur ♥

   Sil
 2. ben de kış aylarında AHA içeren ürünleri çokça kullanırım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel, ben de düüşük oranlı aha'ler kullanmaya başladım. Şimdilik gayet iyi gidiyor :)

   Sil
 3. Bence çok derli toplu, kolay anlaşılır, güzel bir yazı olmuş Kübra, çok sevdim!! Asitlere ben de rutinimde yer veriyorum, uzun süre düzenli kullanımda ciltteki etkisi yadsınamaz. Bana bir tek retinol çok yaramamıştı, ağır geldi. Asitli ürün olarak, Nip+Fab'in Glycolic Cleansing Fix'i mesela en sevdiğim temizleyicilerden. Cyréne ürünlerine fiyat politikaları nedeniyle bulaşmıyorum artık. Doa hafif kalıyor. O nedenle, imkan buldukça yurtdışından Ordinary almaya çalışıyorum. Hah bir de, Bee Beauty'nin Madelic Asit içeren bir gece uyku maskesi var, bayılıyorum!!! Blogda yazmalıyım, iyi hatırlattın :)
  Yazı için eline sağlık, ikinci kısmı da merakla bekliyorum!!! Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Başak Hanım, anlaşılır birdil ile anlatmaya çalıştım, okuyucu açısından da öyle olduysa nne mutlu bana!!

   the Ordinary'nin özellikle azelaik sitli kremini ben de çok sevdim ama son zamanlarda temin problemleri yaşıyorum :) Mandelik asitli maskeyi çok merak ettim. Yazıyı heyecanla bekliyorum o halde!! İkinci yazı da yakında bilgileri toparladığımda gelecek.. Çook sevgiler♥

   Sil
 4. https://sakuramevsimi.blogspot.com/2018/11/mektuplarim-geldi.html

  tuçiş ile sakura arkadaş zaten. bak sakuraya bir sor mektup arkadaşı yeni başladı, bir dolu var şimdi onun :)

  YanıtlaSil
 5. Çok faydalı bir yazı olmuş emeğine sağlık canım (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, faydalı olduysa ne mutlu bana! :)

   Sil
 6. Nib fab serum aldım bende sıkılaştırmak için gıdı bölgemi bakacağım, sağol kübcüm güzel olmuş yazı aydınlandım ! :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel beğendiysen :) AAa deneyimlerini yazmanı merakla bekliyorum o halde!! Sevgiler♥

   Sil
 7. Ne kadar sade ve düzenli anlatmışsın Kübra'cım. Asitlerle ilgili okuduğum blog yazılarıyla birlikte bu tarz ürünlere biraz merak saldım ancak bu yazındaki kadar detaylı bilgim yoktu. Nip+Fab glikolik asitli ürünlerini çok merak ediyorum aslında ama hassas cildim için biraz çekiniyorum. Gözümü karartıp düşük oranlı bir ürüne şans veririm umarım bu kış :)
  Çook sevgiler ♥♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fulya'cığım, bilgilendirici ve anlaşılır yazaildiysem ne mutlu bana!! Cildinin hassaslığı ve çekincelerini çok iyi biliyorum.. Alıştıra alıştıra denemekte ve düşük oranlı asitler kullanmakta fayda var söylediğin gibi..

   Umarım deneme kararı aldığında çoook memnun kalırsın.

   Çok sevgiler!♥

   Sil
 8. merhabalar, anlatımınızı çok beğendim. asit konusunda çok önyargım vardı ama cosrxin salisilik asitli temizleyicisinin faydasını görünce sürekli asitli bir şeyler almak isteği oluştu içimde :) yazılarınızı okuduğumda doa kozmetiğin aha toniğini denemeye karar verdim ama aklım bha tonikte. sanırım sakin olup ikisini aynı anda kullanmamalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, beğenmenize çok sevindim. Bence de ikisini bir arada kullanmak yerine dönüşümlü kullanmak daha mantıklı, ayrıca Ziaja'nın Manuka Tree Toner'ını da öneririm. Oldukça başarılı.

   sevgiler :)♥

   Sil

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe