Fiddy's Method | Etkili Siyah Nokta ve Gözenek Temizleme Yöntemi - Küb On The Blog ♥

Fiddy's Method | Etkili Siyah Nokta ve Gözenek Temizleme Yöntemi

Kasım 21, 2018Konu cilt bakımı olunca aklıma yatan yeni ve değişik yöntemleri denemeyi çok sevdiğimden daha önce de blogumda sık sık bahsetmiştim. Bugün bahsini edeceğim yöntem, yine elbette blogumda övgülere doyamadığım yöntemlerin çıkış ülkesi olan Kore'den geliyor.

Çok severek okuduğum Fifty Shades Of Snail blogunun sahibesi Fiddy, gözenek ve siyah noktaların çözümüne yönelik, kısa sürede oldukça popülerleşen bir metod attı ortaya. Gözenekleri ve içlerinde biriken kir ve sebumu temizlemeyi hedefleyen bu yönteme de "Fiddy's Method" dendi internet aleminde. Ben de tam bir "yeni metod deneyicisi" olduğumdan çok popülerleşen bu yönteme kayıtsız kalamadım. Bir süre denedim ve blogumda da yazmadan edemeyeceğim.

Bu yöntem gözenekleri temizlemeye yönelik olarak çalışan 3 basit adımdan oluşuyor. Uygulaması da oldukça kolay fakat elbette biraz sabır istiyor. Cildimizi güzelce temizleyip makyajdan arındırdıktan sonra kurulanmış cildimiz ile adımlara başlayabiliyoruz.


Öncelikle gözeneklerimizde biriken sebum ve yağları çözmemiz gerek. BHA(Beta hidroxy Asit) içeren bir ürünü gözeneklerimizin daha belirgin olduğu ve sebumun daha çok biriktiği T bölgemize ve dilersek tüm yüzümüze uyguluyoruz. Burada kullandığımız ürünün en az %2 oranda asit içermesine dikkat edelim. Cildimiz asit kullanımına alışıksa bu asit daha yüksek oranlarda da olabilir.
BHA'i uyguladıktan sonra işini yapması için 15-20 dakika kadar bekliyoruz. Bu süreçte yağda çözülen BHA asidi gözeneklerde biriken sebum, yağ ve kiri daha uysal hale getirerek cildimizi ikinci ve üçüncü adıma hazırlayacak.


Gözeneklerin içindeki kiri ve sebumu yumuşattık, uysallaştırdık. Şimdi onları içerlerden yüzeye çekme zamanı. Cildimizdeki asidi yıkamadan, işini iyi yaptığını düşündüğümüz ve mümkünse az  ve basit içerik listesine sahip bir kil maskesini cildimize uygulayarak kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra ılık su ile yüzümüzden arındırıyoruz.


Üçüncü ve son adımda ise; maskeden arındırdığımız ve kuruladığımız cildimize yağ bazlı bir temizleyici uyguluyor ve 15 dakika kadar cildimizde bekleterek gözeneklerde kalan kir ve yağın tamamının yüzeye çıktığından emin oluyoruz. 15 dk bekledikten sonra da 2-3 dakika kadar yağlı cildimize parmaklarımız ile nazikçe masaj yapıyoruz. Bu yöntemi uygulayan kişilerin tecrübelerini okuduğumda masaj yaparken parmak uçlarında çıkan siyah noktaları hissettiklerinden bahseden çokça kullanıcı olmuştu. Ben açıkçası böyle bir şey hissetmedim. Ancak yağı da cildimden güzelce arındırıp üzerine bir de nemlendirici tonik uygulayarak ayna karşısına geçtiğimde gördüğüm sonuca "woaw" dedim.

Benim gözeneklerim hiç çok geniş olmadı ve son zamanlarda edindiğim cilt bakım rutini ile de kendilerine iyi baktığımı düşünüyorum, bu yüzden görünümleri gözüme hiç batmadı. Ancak bu yöntemi uyguladıktan sonra cildimin daha duru, daha temiz ve daha canlı göründüğünü görerek ve uygulanan adımların da gayet mantıklı olduğunu düşündüğümden en derinde kalan sebum üzerinde işe yaradığından emin oldum.

Fiddy ilk adımda  Cosrx bha blackhead power liquid toniği, ikinci adımda Innisfree Jeju Volcanic Color Clay Mask Purifying son adımda ise SanDaWha Natural Mild Cleansing Oil ürünlerini öneriyor. Bende hiçbiri yoktu, elimdeki ürünlerden Doa Kozmetik BHA İçeren Tonik, Moshos Garden Kil Maskesi ve Heimish All Clean Balm'ı uyguladım. Bu ürünler de bence işini gayet yerine getirdi.

İşe yaradığını düşündüğüm ve iki haftada bir olmak üzere devam edebileceğim bir yöntem oldu. Aklına yatan ve denemek isteyenlerin dikkat etmesi ve bilmesi gereken birkaç nokta;
- cildiniz asit kullanımına alışık olmalı, daha önce asitle tanışmamış bir cilt, ardarda asit, kil, yağlı temizleyiciye maruz kalırsa reaksiyon gösterebilir. Bu yöntemi denemek istiyorsanız öncesinde düşük oranlı asitleri kullanmaya başlayabilirsiniz.
- Ve elbette diğer tüm yöntemlerde olduğu gibi bu yöntem de mucize bir yöntem değil, geniş gözeneklerinizin yalnızca içinde biriken yağı ve kiri temizler. Gözeneklerinizin küçülmesini sağlayamaz, gözenekler yapı gereği açılıp kapanabilen şeyler değillerdir. İçleri temizlenmediğinde görünümleri daha belli olur.

Bunları bilerek yöntemi denemekte fayda var:)

Siz bu yöntemi duydunuz ya da denediniz mi? Neler düşünüyorsunuz sizce işe yarar bir yöntem mi?

Daha önce deneyip yorumladığım KBeauty Yöntemleri;

7 Tonik Yöntemi
Çift Aşamalı Temizleme Yöntemi

Kaynak İçerik.Bunları da beğenebilirsin.

14 yorum

 1. Bu yöntemi daha önce duymamıştım, senden öğrendim ve pek de hoşuma gitti! Ben de deneyeceğim! Yalnız BHA içeren tonik konusunda, Ordinary AHA %30+BHA %2 solution olur mu diye düşünüyorum... gerçi onu mutlaka yıkamam lazım... acaba ben de Doa Kozmetik'e mi baksam, bilemedim :) Çok teşekkürler bu ilginç yazı için, çok öperim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ordinary'nin asit oranı bence de bu yöntem için fazla yüksek Başak Hanım :) Doa'daki ürünler için de cildiniz daha yüksek asit oranlarını kullandığı ve alıştığı için çok efektif olmayacaktır sanki gibi geldi bana, ama yine de bakmakta fayda var:)

   Ben teşekkür ederim yorumunuz için, çooook sevgiler!!♥

   Sil
 2. hiç duymamıştım bu metodu deneyebilirim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aaaa umarım denediğinizde çok hoşuna gider o zaman :)

   Sil
 3. Uygulamak istiyorum :) çok saol Küb güzel bilgiler veriyorsun bizlere; kaynak bloga da bakacağm bunun için ayrıca teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. AA umarım seversiniz o halde, ben teşekkür ederim♥

   Sil
 4. yaa ne güzel şeyler buluyon yazıyon sen ama yaaa faydalısın yaniii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa evet blogumda faydalı içerikler barındırmaya çalışıyorum Deep'çiğim. Çook teşekkür eder ve öperim! ♥

   Sil
 5. Harika bir yöntem oglumda deneyeyim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özellikle erkeklerin cildinde daha çok sebum biriktiğinden bu yöntemi deneyen erkeklerin bloglarındaki görseller beni şok etmişti. Onlarda daha çok işe yarıyor kesinlikle :D

   Sil
 6. Yine hiç bilmediğim bir yöntemi sayende öğreniyorum, yeni yöntemler deneme merakına hayranım! Kübra'cım bu yöntem cildi derinlemesine temizlemesi açısından bana da çok mantıklı geldi ama ne yazık ki henüz asit kullanma alışkanlığım olmadığı için başta bu yöntemi uygularsam yüzümün geleceği hali tahmin edebiliyorum :) Az oranlarla asit kullanmaya başlarsam ileride bu yöntemi denemek isterim. Henüz korkumdan makyaj temizleme yağlarına bile geçemedim :p

  Çok öpüyorum ♥♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fulya'cığım çok teşekkür ederim güzel yorumların için, evet yeni şeyler denemye bayılıyorummm :D

   Evet cildin alışık olmadığı iiçin söylediğin gibi birden kullanman iritasyon yaratabilecektir bence de.. Çekincelerini de biliyorum hehe :)

   Çok sevgiler, çok öpüyorum ben de!!♥

   Sil
 7. Yaklasik bir iki haftadir bha kullanmaya basladim yontemi deneyebikir miyim acaba yeterli bir sure midir herhangi br reaksiyon yasamadim

  YanıtlaSil
 8. Yağlı temizleyiciden sonra tekrar su bazlı temizleyici ile yıkıyor musunuz

  YanıtlaSil

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe